Rozkveťte si domov s exotickou krásou: Tipy a triky pro pěstování mandevily

Mandevila Pěstování

Mandevila: Tropická kráska do vašeho domova

Mandevila, s svými exotickými květy a bujným porostem, vnese do vašeho domova kousek tropů. Pěstování mandevily není nijak náročné, a proto je tato rostlina vhodná i pro méně zkušené pěstitele. Této krásce se bude dařit na světlém a teplém místě, chráněném před přímým sluncem. Během vegetačního období, od jara do podzimu, ji pravidelně zalévejte, ale vyvarujte se přemokření substrátu. Mandevila má ráda vlhčí vzduch, proto ji občas roste. V době vegetace ji také dopřejte pravidelné hnojení hnojivem pro kvetoucí rostliny. Na zimu omezte zálivku a rostlinu přemístěte na chladnější a světlejší stanoviště s teplotou okolo 10–15 °C. Mandevila je jedovatá rostlina, proto ji pěstujte mimo dosah dětí a domácích zvířat. Při dodržení těchto zásad se vám mandevila odmění bohatým kvetením a bude vám dělat radost po mnoho let.

Výběr správného stanoviště

Mandevila, okouzlující popínavá rostlina s exotickými květy, si získává srdce milovníků květin. Pro bohaté kvetení a zdravý růst je klíčový správný výběr stanoviště. Mandevila miluje slunce, dopřejte jí proto alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu denně. Ideální je orientace na jih nebo jihozápad. Nedostatek světla se projeví menším počtem květů a vytahováním stonků za světlem. Zároveň je ale důležité rostlinu chránit před prudkým poledním sluncem, které by mohlo popálit listy. V horkých letních dnech proto ocení mírné zastínění. Důležitá je také vzdušnost stanoviště. Mandevila nesnáší přemokření, proto se vyhněte místům s častým deštěm nebo průvanem.

Mandevila, ta královna pnoucích rostlin, si žádá sluneční polibky a vláhu jako slzy rosy. Srdcem pěstitele pak vykvete do krásy, jež bere dech.

Anežka Malá

Ideální teplota a světlo

Mandevilla, okrasná popínavá rostlina s nádhernými květy, miluje teplo a slunce. Pro optimální růst a bohaté kvetení potřebuje teplotu mezi 20 a 27 °C během dne. V noci snese mírné ochlazení, ale teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Mandevilu umístěte na slunné stanoviště, kde bude mít alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu denně. Přílišný stín může vést k menšímu počtu květů a slabšímu růstu. Pokud pěstujete mandevilu v květináči, v létě ji můžete umístit ven na balkon nebo terasu. Nezapomeňte ji ale chránit před silným poledním sluncem, které by mohlo listy spálit.

mandevila pěstování

Zálivka a hnojení mandevily

Mandevilu zaléváme tak, aby měla stále mírně vlhký substrát, ale nikdy ne přemokřený. Voda by v misce pod květináčem neměla stát, přebytečnou vodu po zalití vždy vylijte. V létě, kdy mandevila intenzivně roste a kvete, zaléváme častěji, v zimě zálivku omezíme. Prospěšné je také rostlinu rosit, a to zejména v horkých letních dnech.

Co se týče hnojení, mandevila je náročná na živiny. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, ji hnojíme každý týden hnojivem pro kvetoucí rostliny. V zimě hnojení omezíme na jednou za měsíc. Při výběru hnojiva dbejte na to, aby obsahovalo dostatek draslíku, který podporuje bohaté kvetení. Správná zálivka a hnojení jsou základním předpokladem pro zdravý růst a bohaté kvetení mandevily.

Vhodný substrát a květináč

Mandevila, okouzlující popínavá rostlina s exotickými květy, si žádá specifické podmínky pro svůj růst a bohaté kvetení. Základem úspěšného pěstování je volba správného substrátu a květináče. Mandevila preferuje vzdušný a dobře propustný substrát s mírně kyselým pH. Ideální je směs pro pokojové rostliny s přídavkem perlitu nebo písku, která zajistí optimální odvod vody a zabrání přemokření kořenů. Důležitá je také dostatečná velikost květináče. Mandevila má bohatý kořenový systém, proto je vhodné zvolit spíše hlubší nádobu s dostatečným prostorem pro růst kořenů. Při přesazování, které se provádí na jaře, zvolte květináč o jednu velikost větší, než byl ten původní. Pravidelné hnojení během vegetačního období, od jara do podzimu, zajistí rostlině dostatek živin pro tvorbu květů a zdravý růst.

Správný řez pro bohaté kvetení

Mandevila kvete na nových výhonech, proto je řez zásadní pro bohatou násadu květů. Řez provádíme na konci zimy nebo začátkem jara, ideálně v únoru nebo březnu, kdy rostlina ještě spí. Nebojte se řezat razantně, mandevila to snáší velmi dobře. Odstraňte všechny slabé, poškozené nebo příliš tenké výhony. Zdravé výhony zkraťte o jednu až dvě třetiny jejich délky, vždy nad párem listů. Pravidelný řez podpoří růst nových, silných výhonů, na kterých se pak objeví množství nádherných květů. Rostlina bude kompaktnější a bohatší.

Přesazování a množení

Mandevilu je vhodné přesazovat každé dva až tři roky, nejlépe na jaře před začátkem vegetačního období. Použijte substrát pro kvetoucí rostliny s dobrou drenáží. Při přesazování dbejte na to, abyste nepoškodili kořeny. Množení mandevily je možné řízky z vrcholových výhonů. Řízky o délce asi 10 cm odeberte na jaře nebo začátkem léta z nekvetoucích výhonů. Odstraňte spodní listy a řeznou plochu ošetřete stimulátorem růstu. Řízky zasaďte do substrátu pro řízkování a udržujte je v teple a vlhku. Zakořenění trvá obvykle 4 až 6 týdnů. Mandevilu lze množit také semeny, ale tento způsob je náročnější a méně spolehlivý. Semena se vysévají na jaře do výsevního substrátu a udržují se v teple a vlhku.

mandevila pěstování

Zimní spánek mandevily

S příchodem chladnějších dnů a kratších dní je potřeba se postarat o to, aby naše mandevily bez úhony přečkaly zimu. Mandevily nejsou mrazuvzdorné a teploty pod 10 °C jim nesvědčí. Ideální teplota pro jejich přezimování se pohybuje mezi 12-15 °C. Najděte jim proto světlé a chladnější místo, jako je například světlá chodba, zimní zahrada nebo temperovaná garáž. Před zazimováním mandevilu mírně seřízněte, zbavte ji suchých listů a omezte zálivku. Během zimy zalévejte jen sporadicky, aby substrát zcela nevyschl. Nepřihnojujte a dbejte na to, aby rostlina nestála ve vodě, mohlo by dojít k hnilobě kořenů. Na jaře, až pominou mrazy, mandevilu opět přesaďte do většího květináče s čerstvým substrátem a začněte s pravidelnou zálivkou a hnojením.

Nejčastější choroby a škůdci

Mandevilu bohužel s oblibou napadají i někteří škůdci. Mezi nejčastější patří svilušky, molice a mšice. Tyto drobné potvůrky se živí rostlinnými šťkami, čímž oslabují rostlinu a způsobují žloutnutí a opadávání listů. Pokud škůdce objevíte včas, můžete je z rostliny mechanicky odstranit, například proudem vody nebo vatovým tamponem namočeným v lihovém roztoku. V případě silnějšího napadení je nutné sáhnout po insekticidním přípravku určeném pro pokojové rostliny. Dodržujte vždy pokyny na obalu a dbejte na to, abyste přípravek aplikovali v dobře větrané místnosti. Kromě škůdců se mandevila může potýkat i s některými chorobami, především s houbovými infekcemi. Ty se projevují hnědými skvrnami na listech nebo vadnutím rostliny. V takovém případě je důležité odstranit napadené části rostliny a omezit zálivku. Proti houbovým chorobám můžete použít fungicidní přípravek.

Porovnání pěstování mandevily v interiéru a exteriéru
Vlastnost Interiér Exteriér
Světlo Jasné, nepřímé světlo Plné slunce (alespoň 6 hodin denně)
Teplota 18-24°C 20-30°C, nesnáší mráz
Zálivka Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou Zalévejte pravidelně, zvláště v horku
Hnojení Hnojte jednou měsíčně během vegetačního období Hnojte každé 2 týdny během vegetačního období

Tipy pro zdravou a krásnou rostlinu

Mandevila je exotická kráska, která si zaslouží vaši pozornost. Abyste se z jejích nádherných květů mohli těšit co nejdéle, dopřejte jí tu správnou péči. Světlé stanoviště s dostatkem rozptýleného světla je pro mandevilu klíčové. Přímé slunce by mohlo spálit její jemné listy. Během vegetačního období, od jara do podzimu, mandevilu pravidelně zalévejte. Půda by měla být neustále mírně vlhká, ale ne přemokřená. V zimě zálivku omezte a nechte substrát mezi zálivkami mírně proschnout. Pro bohaté kvetení je důležité mandevilu pravidelně přihnojovat. Během vegetace použijte tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny každé dva týdny. Pravidelným zaštipováním mladých výhonů podpoříte košatění rostliny a tvorbu nových květů. Na jaře před začátkem vegetace můžete mandevilu seříznout až o třetinu délky výhonů.

mandevila pěstování

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: domov