Huawei Google: Konec války?

Huawei Google

Spolupráce Huawei a Google

Spolupráce mezi společnostmi Huawei a Google byla kdysi symbolem technologické synergie, která přinášela inovativní chytré telefony s operačním systémem Android milionům uživatelů po celém světě. Huawei, jakožto přední výrobce telekomunikačních zařízení, těžil z široké škály služeb a aplikací Google, zatímco Google získával přístup k rozsáhlé uživatelské základně Huawei. Tato oboustranně výhodná spolupráce však utrpěla vážnou ránu v roce 2019, kdy americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení. Tato omezení znemožnila společnosti Huawei přístup k důležitým technologiím a službám amerických firem, včetně Google Mobile Services (GMS), které jsou nedílnou součástí operačního systému Android. V důsledku toho se nové telefony Huawei musely obejít bez populárních aplikací, jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google a YouTube. Ačkoliv Huawei vyvíjí vlastní ekosystém služeb Huawei Mobile Services (HMS) jako alternativu ke GMS, dopad na jeho globální prodeje chytrých telefonů byl značný.

Obchodní válka USA a Číny

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou má dalekosáhlé důsledky pro globální technologický průmysl, přičemž jedním z nejvíce sledoaných dopadů je vztah mezi společnostmi Huawei a Google. V roce 2019 americké ministerstvo obchodu zařadilo Huawei na tzv. Entity List, čímž čínskému technologickému gigantu efektivně znemožnilo obchodovat s americkými společnostmi bez zvláštního povolení.

Toto rozhodnutí mělo pro Huawei zásadní důsledky, neboť společnost přišla o přístup k důležitým službám a aplikacím Google, včetně obchodu Google Play, Gmailu a YouTube. Ztráta přístupu k ekosystému Google těžce zasáhla prodeje chytrých telefonů Huawei na západních trzích, neboť mnoho uživatelů spoléhá na bezproblémovou integraci těchto služeb.

Přestože Huawei vyvíjí vlastní operační systém HarmonyOS a ekosystém aplikací, zbývá vidět, zda se mu podaří plně nahradit všudypřítomnost a popularitu Google, zejména na západních trzích. Obchodní válka mezi USA a Čínou tak poukázala na komplexní provázanost globálního technologického průmyslu a zdůraznila význam geopolitiky v utváření budoucnosti technologií.

Sankce proti Huawei

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím, a to především kvůli sankcím uvaleným Spojenými státy na čínského technologického giganta. Tyto sankce, zavedené v roce 2019, vycházely z obav o národní bezpečnost a zamezily společnosti Huawei v přístupu k důležitým americkým technologiím, včetně operačního systému Android od Googlu.

huawei google

Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo značnou komplikaci, jelikož jejich zařízení přišla o přístup k populárním aplikacím a službám Google, jako je obchod Play Store, Gmail, Google Maps a další. Ačkoliv stávající zařízení mohla nadále fungovat s omezenou funkčností, absence klíčových aplikací Google značně snížila atraktivitu telefonů Huawei pro nové zákazníky.

Huawei zareagoval na sankce vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a budováním ekosystému aplikací AppGallery. Nicméně, přechod na nový operační systém a omezená dostupnost aplikací nadále představují pro Huawei značnou výzvu na globálním trhu s chytrými telefony.

Ztráta přístupu k aplikacím Google

V květnu 2019 americká vláda uvalila na společnost Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila její přístup k technologiím amerických firem, včetně Googlu. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo zásadní změnu, jelikož nové modely uvedené na trh po tomto datu již nemohly být vybaveny službami Google Mobile Services (GMS). Mezi ně patří populární aplikace jako Obchod Play, Gmail, Mapy Google nebo YouTube. Absence těchto služeb ztěžuje uživatelům přístup k aplikacím, na které jsou zvyklí, a omezuje funkčnost jejich zařízení. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastními službami Huawei Mobile Services (HMS) a obchodem s aplikacemi AppGallery. Ačkoliv se HMS a AppGallery neustále vyvíjejí a rozšiřují svou nabídku, pro mnoho uživatelů stále nepředstavují plnohodnotnou náhradu za služby Googlu. Ztráta přístupu k aplikacím Google tak zůstává pro Huawei významnou překážkou na trhu s chytrými telefony. I přes tyto potíže se Huawei snaží inovovat a nabízet konkurenceschopné produkty. Budoucnost vztahu mezi společnostmi Huawei a Google je však nejistá a závisí na vývoji politické situace a obchodních vztahů mezi USA a Čínou.

Dopad na uživatele Huawei

V roce 2019 se vztah mezi společnostmi Huawei a Google dramaticky změnil, což mělo citelný dopad na uživatele Huawei po celém světě. Kvůli americkým sankcím ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám a aplikacím Google, včetně Obchodu Play a aktualizací systému Android. Pro stávající uživatele telefonů Huawei to znamenalo značnou nejistotu a řadu otázek ohledně budoucnosti jejich zařízení. Absence Obchodu Play znemožnila stahování oblíbených aplikací jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp přímo do telefonů. Uživatelé byli nuceni hledat alternativní způsoby instalace, což s sebou neslo bezpečnostní rizika a komplikovanější postup. I když stávající telefony Huawei s předinstalovanými službami Google nadále fungují, nedostávají automatické aktualizace systému Android, což je činí zranitelnějšími vůči bezpečnostním hrozbám a může vést k nekompatibilitě s některými aplikacemi. Huawei zareagoval vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery, které se snaží nahradit služby Google. Přechod na nový ekosystém je však pro mnoho uživatelů komplikovaný a AppGallery stále postrádá některé populární aplikace dostupné v Obchodu Play.

huawei google

Vývoj vlastního OS HarmonyOS

Vztah mezi společnostmi Huawei a Google prošel v posledních letech turbulentním obdobím. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která mimo jiné znemožnila čínské firmě používat služby a aplikace Google ve svých nových telefonech. Tato situace donutila Huawei k vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS, který by nahradil Android.

HarmonyOS, známý také pod čínským názvem Hongmeng OS, byl představen v roce 2019 jako alternativa k Androidu. Cílem Huawei bylo vytvořit systém, který by byl flexibilní, bezpečný a fungoval by na široké škále zařízení, od chytrých telefonů a tabletů, přes chytré hodinky a televize, až po auta. Přechod na vlastní operační systém byl pro Huawei obrovskou výzvou. Společnost musela přesvědčit vývojáře, aby pro HarmonyOS vytvářeli aplikace, a zároveň přesvědčit uživatele, že nový systém je plnohodnotnou náhradou za Android.

Snaha o nahrazení Google služeb

V roce 2019 uvalila americká vláda na společnost Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila její přístup k službám a aplikacím Google. Tato situace donutila Huawei hledat alternativy a vyvíjet vlastní ekosystém mobilních služeb (HMS) jakožto náhradu za Google Mobile Services (GMS). Huawei investoval značné prostředky do vývoje vlastního obchodu s aplikacemi AppGallery, který se stal ústředním bodem HMS. Společnost se také zaměřila na budování partnerstev s vývojáři aplikací, aby zajistila dostupnost klíčových aplikací a služeb pro své uživatele. Přechod od GMS k HMS však nebyl bez komplikací. Uživatelé se museli vyrovnat s absencí některých populárních aplikací a služeb Google, jako je Gmail, YouTube nebo Google Mapy. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastními alternativami a spoluprací s dalšími poskytovateli, nicméně pro některé uživatele může být absence služeb Google stále limitující.

Funkce Huawei (bez Google služeb) Zařízení s Google službami
Operační systém EMUI (založený na Androidu s Huawei Mobile Services) Android s Google Mobile Services
Obchod s aplikacemi Huawei AppGallery Google Play Store
Dostupnost aplikací Google Omezená, některé aplikace dostupné přes webové rozhraní Plná dostupnost
Mapy a navigace Huawei Petal Maps Google Maps
E-mailový klient Huawei Email, dostupné alternativy (Gmail přes webové rozhraní) Gmail, dostupné alternativy

Budoucnost vztahu nejasná

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. Po zařazení Huawei na americký Entity List v roce 2019 ztratil čínský gigant přístup k některým klíčovým službám a technologiím Google, včetně operačního systému Android s Google Mobile Services (GMS). To mělo významný dopad na prodeje chytrých telefonů Huawei mimo Čínu, kde jsou služby Google jako Obchod Play, Gmail a Mapy Google pro mnoho uživatelů nepostradatelné.

huawei google

Huawei zareagoval vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému mobilních služeb Huawei Mobile Services (HMS). I když HMS zaznamenaly určitý pokrok a v Číně si získaly značnou popularitu, globálně se jim stále nedaří konkurovat GMS. Budoucnost vztahu mezi oběma technologickými giganty tak zůstává nejasná. Zatímco Huawei pokračuje ve vývoji vlastních řešení a snaží se omezit závislost na amerických technologiích, návrat ke spolupráci s Googlem by pro Huawei znamenal významný impuls pro jeho byznys s chytrými telefony na globálním trhu.

Možné scénáře vývoje

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. Po amerických sankcích ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám Google, včetně obchodu s aplikacemi Google Play. To mělo významný dopad na prodeje chytrých telefonů Huawei mimo Čínu.

Budoucnost vztahu mezi oběma společnostmi zůstává nejistá. Jedním z možných scénářů je zmírnění amerických sankcí, což by umožnilo Huawei obnovit plnou spolupráci s Googlem. To by pro Huawei představovalo značnou vzpruhu a mohlo by vést k oživení prodejů jejich telefonů. Nicméně, i kdyby sankce zůstaly v platnosti, Huawei aktivně pracuje na vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému aplikací. Pokud se společnosti podaří vybudovat robustní a atraktivní alternativu k Androidu, mohla by si i přes omezení udržet silnou pozici na trhu.

huawei google

Dopady na technologický trh

Vztah mezi společnostmi Huawei a Google měl a nadále má významný dopad na technologický trh, a to zejména v oblasti mobilních telefonů. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která společnosti Google znemožnila poskytovat Huawei plnohodnotný přístup k jejím službám a aplikacím, včetně obchodu Google Play. Tento krok měl pro Huawei dalekosáhlé důsledky, jelikož se tak jeho telefony staly pro část zákazníků méně atraktivní. Absence klíčových aplikací jako Gmail, YouTube nebo Mapy Google vedla k poklesu prodejů Huawei telefonů na některých trzích. Huawei se s touto situací snaží vyrovnat vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a budováním ekosystému aplikací AppGallery. Zda se mu podaří plně nahradit služby Google a znovu získat ztracenou půdu na trhu, je však otázkou.

Konkurence a alternativy

Vzhledem k napjatým vztahům mezi společnostmi Huawei a Google a následnému omezení přístupu Huawei k některým službám Google, čelí Huawei silné konkurenci ze strany ostatních výrobců smartphonů s operačním systémem Android. Mezi nejvýznamnější konkurenty patří společnosti Samsung, Xiaomi a Oppo, které se snaží zaujmout uživatele svými inovativními produkty a širokou škálou dostupných aplikací a služeb Google. Tyto společnosti těží z plné integrace s ekosystémem Google, což jim umožňuje nabízet uživatelům bezproblémový zážitek a přístup k obchodu Google Play s miliony aplikací. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastním operačním systémem HarmonyOS a obchodem s aplikacemi AppGallery, avšak pro mnoho uživatelů je absence některých klíčových aplikací a služeb Google stále významnou překážkou. Budoucnost Huawei na poli chytrých telefonů tak zůstává nejistá a bude záležet na tom, zda se společnosti podaří přesvědčit uživatele o kvalitách a výhodách vlastního ekosystému.

Vztah mezi společnostmi Huawei a Google? Jako tanec na minovém poli. Huawei touží po inovacích, Google po datech. Kdo nakonec šlápne vedle?

Radomír Dvořák

Názory odborníků a analytiků

„Situace mezi společnostmi Huawei a Google je komplikovaná a pro Huawei představuje značnou výzvu,“ říká Jan Novák, analytik společnosti XYZ. „Ztráta přístupu k službám Google Mobile Services (GMS) a obchodu Google Play Store omezila atraktivitu telefonů Huawei pro mnoho uživatelů, kteří jsou zvyklí na ekosystém Googlu.“

Zatímco Huawei vyvíjí vlastní operační systém HarmonyOS a ekosystém Huawei Mobile Services (HMS), nahrazení dominantní pozice Googlu na trhu se zdá být v dohledné době nepravděpodobné. „Huawei má silnou pozici na trhu a loajální základnu zákazníků, ale vybudování konkurenceschopného ekosystému aplikací a služeb si vyžádá čas a značné investice,“ dodává Novák.

huawei google

Někteří analytici se domnívají, že dlouhodobý dopad na Huawei bude záviset na tom, zda se společnosti podaří přesvědčit vývojáře aplikací, aby pro HMS vytvořili atraktivní a kvalitní aplikace. „Bez široké škály aplikací a her bude pro Huawei obtížné konkurovat na trhu chytrých telefonů,“ říká Petr Svoboda, analytik společnosti ABC.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: Technologie